reklama

Slovenské národné povstanie bez klamstiev - 2

Slovenské národné povstanie okrem svojej podstaty prinieslo aj mnoho smutných, ale i komických čŕt. Jednou z vysoko komických čŕt bola aj vnútorná podstata Frontového divadla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Chlapi nabite pušky a ta sa na Nemcov. Do pou šťyrach ich budeme biť, a potom sa šibnite do doliňi, v potoku sa umyte, lebo o pou piaťej ideme všecia do divadla.

Príkladný komunista, národný umelec Andrej Bagar, je známy celej umeleckej suite aj svojím Frontovým divadlom. Je však zarážajúce, že sa nenašiel nikto, kto by reálne posúdil princíp činnosti Bagarovho Frontového divadla. Ja pod SNP rozumiem boj so zbraňou v ruke proti nemeckým okupantom. Ale Bagarove divadlo to dehonestuje samotným princípom svojej existencie: „Nebolo to až také horúce, keď stihli popri tom navštevovať divadlo, ktoré jazdilo za nimi, ba bolo im v pätách.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu sa musím pýtať na vojenskú disciplínu v SNP. Lebo ak máme veriť Bagarovým slovám (a prečo by aj nie?), tak jeho aktéri odohrali počas 42 dní viac ako 60 predstavení v kasárňach, v školských triedach, v poľných lazaretoch a „veľmi často kdesi na kraji hory, pod šírym nebom, nezriedka aj v spŕške striel a granátov“. Tu sa človek musí mimovoľne usmiať. Naozaj keď Nemci strieľali, cirkusanti hrali a vojaci kukali? 

Chlapi nahajte na chvíľu flinty a ide sa do divadla. Hybajte sem na lúku, divadlo príde čonevidieť.

Hoci Bagarove predvojnové a povojnové zásluhy v divadelníctve nikto nespochybňuje, Frontové divadlo bolo akousi úsmevnou nálepkou v histórii SNP, cez ktorú sa dalo po vojne vyškriabať hodne vysoko. Bagar bol už pred vojnou úprimný oduševnený komunista. Ale po vojne už temer nebolo na slobode účastníka povstania, ktorý by nebol komunista. Jeden druhému to dosvedčili a tak sa vyškrabali pri slávnostiach na tribúny a po slávnostiach na výnosné vedúce funkcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nosným skeletom Frontového divadla bol autobus, ktorým jazdili za povstalcami. Zdobil ho zlatý nápis Frontové divadlo a "poznalo ho takmer celé povstalecké územie". Bagar vravieval, že autobus im pridelila armáda. Len zabudol povedať, že ten autobus bol nepojazdný šrot. Ale majiteľ fy Autocentra v Banskej Bystrici im z toho šrotu urobil pojazdný autobus, ktorý (ako vravel Bagar) „vydržal po celú dobu povstania a zaviezol nás do Brezna, Zvolena, Podbrezovej, Detvy, na Vígľaš, Pusté Pole, do Kríža nad Hronom, Šalkovej, Malachova, Telgártu, Španej Doliny, do Očovej, Tajova, Bukovca, Muráňa, na Červenú Skalu, do Tisovca, Klenovca, Hnúšte, Heľpy, Dubovej a na mnoho ďalších miest“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže to bolo „pre povstanie“ majiteľ fy Autocentra nasadil najlepších automechanikov a autobus spojazdnili takmer zo dňa na deň. A keďže to bolo „pre povstanie“ celú opravu urobil bezplatne. Že Bagar zabudol poďakovať to by nebolo nič zlé. Ibaže z herca Bagara sa stal člen ÚV KSS, poslanec a líder slovenského divadelníctva. A ten, ktorý im autobus spojazdnil sa stal prenasledovaným kapitalistickým živlom...

Dušan Seberíni

Dušan Seberíni

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som 15 rokov dôchodca. Živil som sa stavárinou a keď sa už mohlo, začal som predávať Biblie a kresťanskú literatúru. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu