reklama

Slovenské národné povstanie bez klamstiev - 3

Počas vojny bolo mnoho ozbrojených akcií proti nemeckým, talianskym a japonským uzurpátorom, ale SNP sa od nich líši. K pochopeniu ako dokázalo SNP (len či až) dva mesiace vyvíjať bojovú činnosť pomôže stručný historický rámec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

HISTORICKÝ RÁMEC

Tri zrady. Po mníchovskej zrade nasledovala ďalšia zrada. Prezident Beneš zaďakoval za prezidentský stolec a zbabelo zdupkal do Londýna. A stade do USA, kde prednášal na univerzite. A potom pre Československo prišla tretia zrada, o ktorej sa temer vôbec nehovorí. Bola to Viedenská arbitráž.

Mnichovskou dohodou bolo české pohraničie odstúpené Nemecku. Viedenskou arbitrážou bolo slovenské územie darované Maďarsku. A Benešovým útekom ostalo Československo bez hlavy štátu a tak na Slovensku bola ustanovená autonómia. Národné zhromaždenie ČSR uznalo slovenskú autonómiu a prijalo do svojich radov zástupcov tejto autonómie. Následne bol národným zhromaždením zvolený československý prezident Emil Hácha.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tri udalosti. Jar 1939 priniesla tri historické udalosti. Česká krajina sa stala protektorátnym nemeckým satelitom, vznikol Slovenský štát a Beneš sa vrátil do Londýna.

V Londýne Beneš ustanovil sám seba prezidentom Československa, napriek tomu, že Slovensko malo právoplatne zvoleného prezidenta a v českom Protektoráte popri ríšskom protektorovi bol vo funkcii prezidenta Emil Hácha. Samozvanec Beneš sa v Londýne nechal oslovovať „pán prezident“ a s úplnou samozrejmosťou začal vládnuť. Keďže Česko bolo v rukách Nemcov, Beneš sa venoval veľkou mierou intervenčne Slovensku, a to práve prostredníctvom slovenských probenešovských činiteľov. A takými boli Golian aj Viest. V júli 1940 vzniklo v Londýne Dočasné štátne zariadenie, reprezentované dočasnou vládou, ktorej členom bol aj generál Viest. A v Londýne začína málo známy, ťažko pochopiteľný manipulačný londýnsky kolotoč nad Slovenskom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PRÍPRAVA POVSTANIA

Beneš bytostne Slovákov nemal rád. Adjektívum „slovenský“ mu jednoducho nevedelo výjsť z pusy. Jeho predchodca Masaryk síce adjektívum „slovenský“ používal, ale Slovákov pokladal za „Čechov, hovoriacich slovenským nárečím“. Znie to síce ostro polarizačne, ale to je výstižná charakteristika masarykovskej Československej republiky. A výstižne poodhaľuje, že Beneš v Londýne nemal záujem o „povstanie slovenského národa“ proti nemeckému nacizmu. Jeho predstavou bolo povstanie vojenského charakteru proti Tisovej vláde a znovunastolenie benešovskej československej politicko-štátnoprávnej diktatúry. V tomto kontexte treba chápať Benešovu kvázi snahu o prípravu povstania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

DVAJA VELITELIA A TRI VELENIA

Prípravou povstania Beneš poveril pplk. Jána Goliana. Ten istý Beneš poveril gen. Viesta vojenským velením povstania. Teda dvaja velitelia povstania. Ale popri dvoch veliteľoch tu boli ešte tri velenia: vojenské, politické a zahraničné. Nie je toho tak trošku veľa?
Ani nie, lebo aj tie tri velenia sa ešte trieštili. Vojenské velenie na slovenské a československé, politické vedenie cez SNR na demokratické a komunistické a zahraničné vedenie na londýnske a moskovské. Nie je to tak trošku veľa?
Ani nie, lebo aj každá oblasť mala svojho veliteľa a ten mnohokrát nevedel pod koho by mal patriť. Lebo centrom povstania sa síce stala Banská Bystrica, ale povstanie územne zasiahlo viac ako polovicu Slovenska. A tam jednotné vedenie vôbec nefungovalo. A čo najhoršie, ak niektorý veliteľ Slovenskej armády neprijal diktát neorganizovaných partizánskych skupín, po vojne bol za to potrestaný.
Tak skúsme po poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veliteľ Golian

Pplk. Ján Golian bol od januára 1944 náčelník štábu vo Veliteľstve pozemného vojska v Banskej Bystrici. To bola funkcia v Slovenskej armáde. Koncom marca 1944 Beneš poveril Goliana dočasne prípravou povstania a v máji 1944 ho poveril vojenskými prípravami trvale. A tu začína Golianov bolestný dualizmus. Podliehal veleniu v Slovenskej armáde a súčasne podliehal protislovenskému veleniu v Londýne. A aby bola jeho rozpoltenosť ešte väčšia, v apríli pri jednaní so Slovenskou národnou radou prijal podmienku výlučnej spolupráce so SNR a tá ho vymenovala za veliteľa Vojenského ústredia SNR. Tu však jeho rozkrájanie nekončilo, lebo v SNR vnútorne súperili demokrati a komunisti. Ale to nebolo všetko. Minister národnej obrany Slovenskej republiky, generál Čatloš, tiež pripravoval povstanie proti nemeckému fašizmu. Známy je fakt, že Čatloš poskytol lietadlo delegácii SNR na odlet do Moskvy. Údajne po nich poslal do Moskvy aj svoju predstavu o povstaní.

Tu je stručná groteskná pohľadnica situácie, v ktorej mal mať hlavné slovo veliteľ Golian. Ak ho historici vykresľovali ako rozporuplného, často nerozhodného a na velenie povstania nevhodného, tak to bola pravda. Ale súčasť tej pravdy je, že nerozhodne balancoval medzi tými všetkými skupinami, ktoré sa cez povstaleckú čerešničku snažili o upevnenie „tej svojej“ formy moci. Takže Golian naozaj nevedel, komu podať ruku a komu dať na bradu. Všetci boli antifašisti, ale každý inak...

A tak Golian nakoniec riešil veci po svojom. V zadnom krídle budovy Vojenského veliteľstva mal byt, tam v obývačke pripravil ľahký guľomet a v priestoroch Veliteľstva sa zjavil až keď bola vybojovaná „občianska minivojna“ medzi protipovstaleckými a povstaleckými dôstojníkmi Slovenskej armády.

Nie je pravda, že Povstanie započalo tým, že Golian vydal heslo povstania „Začnite s vysťahovaním“!

Povstanie započalo súčasne na rôznych miestach Slovenska a na mnohých miestach ho viedli nižší dôstojníci bez Goliana! Celoslovensky organizovane však Povstanie začalo výzvou Slovenského vysielača! A to nebola Golianova akcia.

Úsmev vyvoláva aj súperenie pri udeľovaní hodností. Podplukovníka Goliana povýšilo na plukovníka samozvané londýnske Ministerstvo národnej obrany 29. augusta. Ale aby slovenské zložky nezaostali, 5. septembra ho povýšila do hodnosti generála Slovenská národná rada. Z právneho hľadiska ani jedno povýšenie neobstojí, lebo Golian bol dôstojník armády Slovenského štátu a ani londýnske MNO, ani SNR neboli nadriadenými orgánmi armády Slovenského štátu.

Veliteľ Viest

Divízny generál Rudolf Viest bol v londýnskej česko-slovenskej exilovej vláde minister. Bol to jediný Slovák v armáde Československej republiky, ktorý dosiahol hodnosť generála. Beneš na návrh ministra národnej obrany londýnskej vlády vymenoval generála Rudolfa Viesta 19. septembra 1944 za veliteľa 1. čs. armády na Slovensku. Teda v čase, keď Viest bol v Moskve. A tu sa vynára vákum chýbajúcich údajov. Lebo ešte pred vypuknutím povstania v druhej polovici augusta Viest odlieta do ZSSR. Zmysel jeho odletu a význam jeho pobytu v ZSSR dodnes nie je dostatočne objasnený. V čase, keď mal ako vrchný veliteľ stáť na čele SNP a riadiť ho, posedával v ZSSR. Žiadnu pomoc nezabezpečil a vrátil sa až 6. októbra, keď už bolo viac-menej rozhodnuté o závere Povstania. Jeho nepochopiteľne dlhánska dobrodružná cesta z Moskvy do Banskej Bystrice vyvoláva len ďalšie otázniky. Lebo
● 4. augusta 1944 odletela z letiska Tri duby do ZSSR delegácia SNR, ktorú viedol Šmidke. V Moskve sa Šmidke stretol s predstaviteľmi československého komunistického vedenia a aj s londýnskou delegáciou, v ktorej bol Viest. Počas Šmidkeho misie v Moskve sa 27. augusta dohodlo u československého veľvyslanca, že Fierlinger požiada sovietske orgány, aby poskytli Slovensku pomoc a vojenskú podporu. A Šmidke sa vrátil na Slovensko 3. septembra 1944. Viest vedel, že povstanie už začalo. Prečo neletel so Šmidkem?
● 4. septembra na Golianov príkaz odletela do ZSSR povstalecká delegácia, ktorú viedol mjr. Milan Vesel. Zo ZSSR sa vrátili 13. septembra.

A tak sa vážne treba pýtať, čo robil generál Rudolf Viest v ZSSR a prečo tam tvrdol, keď mal doma viesť Povstanie? A prečo sa vracal na Slovensko rekreačným štýlom, keď iní dokázali priletieť priamo. Takých otáznikov je plné vrece.

Generál Čatloš

V súvislosti so SNP každý pozná meno ministra národnej obrany Slovenskej republiky Ferdinanda Čatloša. Temer každý vie, že 29. augusta večer o 19,00 predniesol do rozhlasu osudný prejav, kde vyzýval Slovenskú armádu, aby zachovala pokoj pri obsadzovaní Slovenska Nemcami a aby nekládla nemeckému vojsku žiaden odpor. Táto známa časť Čatlošovho účinkovania nie je známa dostatočne. Väčšina národa nemá ani potuchy ako to bolo v skutočnosti.
● Vie sa o ňom, že bol nadšený obdivovateľ nemeckej armády pre jej disciplinovanosť a dokonalú vonkajšiu i vnútornú skladbu. Ale keď sa sám presvedčil o zverstvách, ktoré táto armáda páchala na východnom fronte, zmenil orientáciu o 180 stupňov. Ibaže odísť nebolo kam...
● Vie sa o ňom, že pripravoval svoju verziu povstania a informoval o nej činiteľov v ZSSR. 
● Vie sa o ňom, že delegácii SNR poskytol lietadlo na odlet do ZSSR. Poskytnúť lietadlo delegácii, ktorá stála proti Slovenskej republike, na odlet do krajiny, ktorej Slovenská republika vypovedala vojnu, to bola zo štátoprávneho hľadiska vlastizrada. Ak Čatloš dokázal takto riskovať, jasne ukázal na ktorej strane stojí.
● Nevie sa o ňom, že vedel o Golianovej pripravovanej forme povstania.
● Nevie sa o ňom, že stratil dôveru u Nemcov a nemecký veľvyslanec sa snažil Čatloša odstrániť z jeho funkcie. V tejto súvislosti poskytujú doplňujúci pohľad na Čatloša 3 telegramy nemeckého veľvyslanca na Slovensku Hansa Ludina.

Ludin 27. augusta 1944 telegrafoval do Berlína nasledovné: ...
Na silné naliehanie z našej strany gen. Turanec bol teraz vymenovaný za veliteľa všetkých skupín a jednotiek slovenskej armády a bol vybavený rozsiahlou plnou mocou. Čatloš ostáva iba ministrom národnej obrany, prakticky pozbavený každej moci.
Ďalej Ludin pokračuje:
Zdravotný stav Tuku vzhľadom na ďalšie vedenie vlády je, tak sa zdá, beznádejný. Preto prosím o okamžité schválenie, aby sa mu za týchto okolností navrhol odchod z pozície (prostredníctvom lekárov). Prezident v tomto prípade prijme jeho demisiu. Má v úmysle urobiť potom predsedom vlády Macha. Napriek mnohým vážnym námietkam, odporúčam súhlas s touto voľbou. Pri tejto príležitostí môže Čatloš vypadnúť s konečnou platnosťou.
Tretí Ludinov telegram do Berlína objasňuje najviac:
Pretože sa šíria správy, že povstalecké hnutie sa dalo do pohybu na rozkaz gen. Čatloša, prehovorí dnes večer v rádiu sám Čatloš. Prejav vypracoval vyslanec Tido Gašpar. Na moju naliehavú radu od dnes večera podrží prezident Čatloša v akomsi stave čestného väzenia.

O šesť dní neskôr Kancelária prezidenta Republiky oznámila, že pán prezident Republiky rozhodnutím zo dňa 2. septembra 1944 pozbavil generála I. triedy Ferdinanda Čatloša funkcie člena vlády Slovenskej republiky, ako aj spravovania vecí, spadajúcich do odboru Ministerstva národnej obrany.

Druhá strana zaznamenala udalosti o Čatlošovi nasledovne.

2. septembra popoludní Golian a Mirko Vesel stretli Čatloša pred Vojenským veliteľstvom v Banskej Bystrici. Prvé Čatlošove slová boli: „Gratulujem vám. Podarilo sa vám to, prišiel som, aby som sa podľa mojich schopností a hodnosti tiež zúčastnil.“ Snažil sa vysvetliť, že ho prinútili predniesť ten prejav v rádiu. Oni dvaja mu navrhli, aby to napravil tým, že prednesie dnes večer v slobodnom vysielači prejav, kde povie pravdu, že s obsadením Slovenska Nemcami nesúhlasil, že bol k tomu prinútený. Vzhľadom k tomu, že Čatloša považovali za vojnového zajatca, musel byť prejav vopred presne napísaný a cenzurovaný. Čatlošov prejav obsahom nevyhovoval. Čatloš sa ponúkol, že napíše druhý. Ale nebolo treba, lebo z Londýna prišiel rádiotelegram, že Čatloša nesmú pripustiť k mikrofónu.

Nevieme, čím Čatloša v Bratislave prinútili predniesť ten prejav, ale vieme, že tým zasadil Povstaniu ťažkú bodnú ranu. Komediálna tragika je v tom, že k zlému prejavu ho „prinútila“ Slovenská vláda a „dobrý“ prejav mu zakázala predniesť Londýnska vláda.

Na záver treba ešte definovať, že SNP bolo ozbrojené povstanie slovenských povstaleckých jednotiek. A treba vysvetliť, kto to boli povstalecké jednotky.

Ale to snáď nabudúce. 

Dušan Seberíni

Dušan Seberíni

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som 15 rokov dôchodca. Živil som sa stavárinou a keď sa už mohlo, začal som predávať Biblie a kresťanskú literatúru. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu